درگاه پرداخت الکترونیکی:(پایان نامه در مورد بانکداری اینترنتی)

دانلود پایان نامه

درگاه پرداخت الکترونیکی (اینترنتی)

با بکارگیري بستر اینترنت این امکان فراهم گردیده است که پرداخت الکترونیک به عنوان یکی از بسترهاي تجارت الکترونیک جایگاه ویژه اي پیدا کند، در این روش مشتریان بانک ها میتوانند با استفاده از کارت هاي بانکی خود، در بستر اینترنت اقدام به پرداخت بهاي کالا یا خدمات ارائه شده در فروشگاه هاي اینترنتی را داشته باشند. نحوه طراحی و امن سازي این درگاه نیز همانند سامانه اینترنت بانک می باشد. خدمات بانکی مجاز که از طریق درگاه پرداخت اینترنتی ارائه می شود شامل:

  • پرداخت بهاي کالا یا خدمات از طریق تمامی کارتهاي عضو شبکه شتاب.
  • ایجاد محیطی امن و ساده جهت وارد کردن اطلاعات کارت بانکی کاربر.
  • نمایش نام فروشنده، مبلغ کل خرید به عدد و حروف جهت اطمینان کاربر از صحت خرید.
  • وارد کردن مشخصات کارت بانکی از طریق صفحه کلید مجازي به بمنظور بالا بردن امنیت حفظ و نگهداري اطلاعات کاربر.
  • نمایش مبلغ و نام فروشنده در صفحه پرداخت جهت یادآوري مجدد اطلاعات پرداخت به کاربر.
  • نمایش مراحل انجام کار در بالاي صفحه پرداخت به صورت گرافیکی به کاربر.
  • ارائه گزارش به صورت صعودي و نزولی بر اساس تاریخ و مبلغ تراکنش به فروشنده.
  • امکان فیلتر براساس نوع تراکنش، مبلغ، تاریخ، شماره پیگیري و وضعیت تراکنش به فروشنده.
  • جداسازي سه مرحله اي بررسی خرید، پرداخت و اطلاع به فروشنده جهت کنترل بهتر.

2-1-8) مزایای بانکداری الکترونیکی

2-1-8-1) دسترسی یا دستیابی فارغ از مکان و زمان به خدمات ارائه شده بانک ها

در بانکداری سنتی دریافت خدمات به مشتریان محدود بود برای مثال این بانک ها در طول شبانه روز تنها 8 ساعت خدمات بانکی ارائه می دادند و همچنین ایام تعطیلات رسمی و تعطیلات آخر هفته مشکلاتی را برای مشتریان به وجود می آوردند اما با رواج بانکداری الکترونیکی مشکل اصلی محدودیت زمانی و مکانی استفاده از خدمات بانکی مرتفع شده است.

2-1-8-2) حذف موانع افتتاح حساب

یکی دیگر از مشکلات نظام بانکداری سنتی افتتاح حساب به ویژه در روز های پایان ماه و یا پایان سال بود که مشتریان با اتلاف وقت فراوان، عدم امکان افتتاح حساب مواجه بودند. امروزه در سیستم بانکداری اینترنتی مشتریان می توانند در هر لحظه به گشایش حساب اقدام نمایند و وجه لازم برایگشایش حساب را از حساب دیگر خود به حساب جدید خود انتقال دهند.

2-1-8-3) سهولت در پرداخت قبوض

در نظام بانکداری سنتی مشتریان برای پرداخت قبض های مختلف از قبیل قبض های آب و برق و تلفن و گاز و اقساط باید در زمان های معین و در روز های معین به بانک مراجعه کنند. و لی امروزه از طریق اینترنت و با وارد ساختن شماره اشتراک و شماره برگ قبض خود می توانند وجه قبض خود را از حساب خود به حساب بانک یا شرکت صاحب قبض انتقال دهند. در حقیقت از این طریق مشکلات پرداخت حل شده و جریمه های ناشی از تاخیر در پرداخت وجوه قبوض کاهش یافته است.

سایر مزایای یانکداری الکترونیکی عبارتند از : امکان خرید سهام از طریق سیستم الکترونیکی بانک، امکان دریافت یا حواله انواع چک، امکان دسترسی و نظارت بر حساب های شخصی و امکان مبادلات پول و خدمات بین مشتریان.

دانلود پایان نامه