بیمه‌ مهندسی/پایان نامه درمورد موانع بیمه مسئولیت

         بیمه‌ مهندسی[1]

بیمه‌های مهندسی زیرمجموعه بیمه‌های اموال بوده که پروژه‌های درحال ساخت یا سازه‌ها و تأسیسات درحال بهره‌برداری و یا ماشین‌آلات و تجهیزات فنی را تحت پوشش قرار می دهد. مفهوم تمام خطر[2] در بیمه‌های مهندسی  یعنی تمام خطرات بجز آنچه صراحتاً در بیمه‌نامه مستثنی شده تحت پوشش می باشد.

نکته: همه بیمه‌های مهندسی بجز بیمه ریسکهای تکمیل شده ساختمانی (CECR)[3] و بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان (LDB)[4] تمام خطر می باشند.

بیمه‌های مهندسی نسبت به سایررشته‌های بیمه‌ای فعالیت جدیدی در صنعت بیمه محسوب می شود. استفاده از ماشین بخار درنیمه اول قرن نوزدهم باعث بوجود آمدن انفجارهائی گردید که خسارتهای شدیدی به جان و مال افراد وارد کرد. از این رو استفاده کنندگان را واداشت تا درخصوص محافظت و جلوگیری از بروز چنین خسارتهائی چاره‌ای بیندیشند. درسال 1854 تعدادی از مصرف کنندگان دیگهای بخار درشهر منچستر به منظور جلوگیری از انفجار دیگهای بخار و کاهش زیان‌های اقتصادی “سازمان مصرف کنندگان دیگ بخارمنچستر”را تاسیس کردند و برای هریک از اعضاء حق عضویت و حق کارشناسی تعیین کردند. درسال 1858 تعدادی از اعضای این سازمان اولین شرکت بیمه مهندسی به نام شرکت بیمه دیگهای بخار را تاسیس کردند این شرکت کار خود را فقط در رشته بیمه بویلرها شروع کرد به تدریج که دامنه فعالیت شرکت گسترش یافت، بیمه انواع ماشین‌های بخارنیز به آن اضافه شد. بیمه ماشین بخاردر سال 1872 شروع گردید. متعاقب آن بیمه تجهیزات الکتریکی و بیمه مهندسی انواع کارخانجات متداول شد (حبیبی، 1390، 64).

بیمه مهندسی خود شامل دو بخش زیر است:

  • بيمه تمام خطر نصب[5]

هدف اصلی بیمه تمام خطر نصب، ارائه تأمین جامع و کافی در مقابل تمام خطرات مربوط به نصب ماشین‌آلات و تجهیزات و همچنین نصب هرگونه سازه با اسکلت فلزی می‌باشد. موضوع بيمه‌نامه تمام خطر نصب، پروژه‌هاي در حال اجراء مي‌باشد. بیمه نامه تمام خطر نصب  پروژه‌هایی را در بر می‌گیرد که با قطعات و تجهيزات و ماشين‌آلاتي شكل مي‌گيرد كه در كارخانه‌ها و واحدهاي توليدي ديگر ساخته شده و در محل اجراي طرح نصب مي‌گردد. مدت این بيمه بسته به نوع پروژه متفاوت بوده و ممكن است چند ماه يا چندين سال بطول انجامد و ضمناً در اين بيمه، سرمايه درگير با ريسك تابعي از مدت بيمه مي‌باشد. از جمله خطرات تحت پوشش مي‌توان به‌این موارد اشاره کرد:

  • خطرات طبیعی مثل سیل، زلزله، طوفان، نزولات جوی
  • آتش سوزی، انفجار، برخورد جسم خارجی، ریزش و رانش زمین
  • دزدی، خسارت ناشی از بکار بردن مصالح معیوب و اجرای ناصحیح کار به بخشهای اجراء شده دیگر که بطور صحیح اتمام گردیده و غیره (نوری، 1377، 143).
  • بیمه تمام خطر مقاطعه کاری[6]

گسترش‌ سريع‌ تكنولوژي‌ و توسعه‌ ابزارهاي‌ ساخت‌ و كاربرد مواد اوليه‌ جديد در زمينه‌ صنايع‌ و مهندسي‌ براي‌ساخت‌ پروژه‌هاي‌ ساختمانهاي‌ مسكوني‌، اداري‌، بيمارستانها، مدارس‌، كارخانه‌ها، نيروگاهها، فرودگاهها،پلها، سدها، تونلها، سيستمهاي‌ آبرساني‌ و زهكشي‌، بندرگاهها، ساختمان مترو، تأسيسات راه آهن، يا هر نوع كار ساختماني ديگر، باعث‌ شده‌ كه‌ از طرف‌مقاطعه‌كاران‌ تقاضايي‌ نسبت‌ به‌ اين‌ نوع‌ پوشش‌ بيمه‌اي‌ ايجاد شده‌ است‌. اين‌ نوع‌ بيمه‌، رشته‌ جديدي‌ شمرده‌ مي‌شود و كاربرد آن‌ در جبران‌ خسارت‌ كارهاي‌ مورد مقاطعه‌ از قبيل‌ خاكبرداري‌، انجام‌ امور تسطيح‌، اجراي‌ موقت‌ تأسيسات‌ مورد نياز كارگاهي‌ و پروژه‌هاي‌ اصلي‌ است‌.

اين نوع بيمه از متداول ترين انواع بيمه هاي مهندسي است كه تقريباً كليه خساراتي كه در تمام طول زمان احداث پروژه به كار موضوع قرارداد، ماشين آلات، لوازم و تجهيزات ساختماني، و همچنين خسارات مادي و صدمات جسماني را كه ممكن است به اشخاص ثالث وارد آيد، پوشش مي دهد.

مدت اين بيمه برابر با مدت قرارداد ساخت مي باشد و علاوه بر آن دوازده ماه نيز معمولاً به عنوان دوره نگهداري منظور مي گردد.

عمده خساراتي كه در اين نوع بيمه تحت پوشش قرار مي گيرد عبارت اند از خسارات ناشي از :

آتش سوزي، صاعقه، انفجار، سيل، طغيان آب، برف، هر نوع طوفان، زمين لرزه، نشست و لغزش زمين و صخره ها، دزدي، خسارت ناشي از اجراي ناصحيح كار، عدم مهارت، سهل انگاري، اعمال توأم با سوء نيت، اشتباهات فردي و …(فرجادی، 1376، 115)

  1. Engineering Insurance

[2]. All Risks

[3]. Civil Engineering Completed Risks

[4] . Latent Defects of Building

  1. Erection All Risks
  2. Contract All Risk (C. A. R)